Pierwszą czynnością jaką należy wykonać w celu uzyskania miejsca w DPS jest złożenie podania o przyjęcie do DPS) w Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Z takim wnioskiem może wystąpić osoba zainteresowana, członek jej rodziny lub przedstawiciel ustawowy .
Pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej z udziałem osoby zainteresowanej kompletuje wymagane dokumenty. Najważniejsze z nich to :
– osoby ubiegającej się o skierowanie do DPS lub jej przedstawiciela ustawowego;
– rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony u osoby ubiegającej się o miejsce w DPS;
– decyzja o przyznaniu zasiłku stałego lub decyzja organu emerytalno-rentowego ustalająca wysokość renty lub emerytury;
– pisemna zgoda osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego na ponoszenie opłaty za pobyt w DPS ;
– zaświadczenie o wysokości dochodu osoby ubiegającej się, małżonka, zstępnych przed wstępnymi zobowiązanych do ponoszenia opłaty;
Rodzinny wywiad środowiskowy ma na celu sprawdzenie informacji dotyczących sytuacji osobistej, rodzinnej i dochodowej osoby ubiegającej się o skierowanie do DPS.
Po zgromadzeniu wymaganej dokumentacji, Ośrodek Pomocy wydaje decyzję o skierowaniu do DPS. Cała dokumentacja wraz z decyzją kierującą Ośrodka przekazywana jest do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. , który powiadamia osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w DPS. W momencie posiadania wolnego miejsca Dom kontaktuje się z osobą zainteresowaną, informując o możliwości przyjęcia .
Zachęcamy osoby starsze zainteresowane pobytem w DPS i ich rodziny do odwiedzenia naszego Domu. Na miejscu chętnie udzielimy szerszych informacji z zakresu pobytu w DPS. Prosimy również dzwonić pod wskazany numer 89 5129 126 wew. 24 lub 517 085 941 pracownik socjalny postara się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z procedurą skierowania do DPS.