Warning: Undefined property: stdClass::$chunksize in /home/platne/serwer200753/public_html/dpsjonkowo.pl/wp-content/plugins/screen-reader-with-fontsize/screenreader.php on line 45
Dla ciała

Dom Pomocy Społecznej w Jonkowie

Dom z sercem

Dla ciała

Proces starzenia się jest naturalnym etapem życia człowieka. Wynika on z postępujących wraz z upływem czasu zmian w obrębie komórek i narządów, spadku odporności i ochronnej bariery organizmu. Zaburzeniom poddany zostaje także umysł, nieradzący sobie z przemijaniem. Starzenie się można opóźnić, ale nie sposób go zatrzymać – jest to proces, który natura wpisała nieodwracalnie w życie każdego z nas.

PROBLEMY SENIORÓW, które w znaczny sposób utrudniają im samodzielne i samowystarczalne funkcjonowanie w życiu codziennym:

Choroby wieku podeszłego:

1. Choroby układu nerwowego.

Demencja starcza jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty zdolności do samodzielnego życia. Chorzy z zespołami otępięnnymi wymagają codziennej opieki, pielęgnacji i dużego zaangażowania ze strony osób z najnliższego otoczenia. Główną przyczyną otępienia w wieku podeszłym jest choroba Alzheimera, stanowi ok. 5% wśród osób powyżej 65 roku życia, kolejną co do częstości przyczyną jest choroba z ciałami Lewy’ego i otępienie czołowo-skroniowe. W 2013 roku w Polsce na chorobę Alzheimera i inne zespoły otępienne cierpiało około 400 tys. Polaków, a szacuje się, że za 15 lat liczba chorych się potroi.

Natomiast częstym schorzeniem neurologicznym jest choroba Parkinsona. Początek tej choroby zazwyczaj jest nieuchwytny, a obraz kliniczny rozwija się stopniowo i powoli.

2. Choroby układu ruchu. Choroby narządu ruchu są jednym z najczęściej występujących schorzeń u ludzi powyżej 60 roku życia. Największym problemem są zmiany zwyrodnieniowe stawów, zwłaszcza stawów biodrowych, kolanowych i kręgosłupa, które powodują pogorszenie sprawności ogólnej, mogą prowadzić do utraty samodzielności.

Do najczęstszych chorób układu ruchu można zaliczyć: reumatoidalne zapalecie stawów, osteoporozę (choroba metaboliczna kości) i chorobę zwyrodnieniową stawów.

3. Choroby wzroku i słuchu. Do chorób narządu wzroku można zaliczyć: jaskrę, zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Natomiast głuchota ma charakter postępujący, a zatem pierwsze objawy nie są niepokojące. Możliwe, że w początkowym stadium rozwoju starsza osoba nie słyszy szczególnego rodzaju dźwięku, na przykład tylko wysokich tonów. Z czasem dźwięki stają się przytłumione, a mowa słyszana z ust drugiego człowieka niezrozumiała. Wreszcie dochodzi do zupełnej utraty słuchu. Objawom choroby mogą towarzyszyć inne dolegliwości, na przykład ból głowy, szum w uszach, uczucie zatkania kanału słuchowego, a także częste zawroty głowy.

4. Choroby układu sercowo-naczyniowego, to schorzenia serca i naczyń krwionośnych. Należą do nich między innymi: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu, choroby naczyń obwodowych, przewlekła niewydolność serca czy zaburzenia rytmu serca.

5. Choroby metaboliczne powodują zaburzenia w przemianie materii utrudniające pozbywanie się z organizmu wszystkich niepożądanych produktów ubocznych. Najczęściej występujące to cukrzyca, dna moczanowa i osteoporoza (wspomiana w chorobach narządu ruchu). Dna moczanowa to bolesne w przebiegu schorzenie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Manifestuje się zapaleniem stawów i struktur okołostawowych. Z niewiadomych przyczyn zaburzony metabolizm zasad purynowych powoduje podwyższenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Wytrąca się on w postaci kryształów w organach, co wywołuje stan zapalny. Cukrzyca może ujawnić się w każdym wieku i powodować niebezpieczne wahania poziomu cukru we krwi. To choroba przewlekła, która wiąże się z całym szeregiem objawów określanych jako hiperlipidemia. Skutki nieleczonej cukrzycy to zaburzenia krążenia, stopa cukrzycowa, niewydolność nerek i śpiączka cukrzycowa.

Schorzenia występujące u seniorów mają charakter przewlekły i postępujący, a ponadto trudny do wyleczenia, co powinno wiązać się z umiejętnością rozpoznania, w jakim stopniu schorzenia te ograniczają codzienne funkcje życiowe osób starszych.

My, jako pracownicy Domu z sercem, wykorzystując swój profesjonalizm, deklarujemy objęcie holistyczną opieką każdego mieszkańca, aby mógł osiągnąć maksymalną sprawność, samodzielność i niezależność.

Pomoce naukowe:

Skip to content